• انواع حساسیت پوستی در کودکان    :   آلرژی پوستی در کودکان خردسال در مقایسه با افراد دیگر رایج‌ تر است، حساسیت پوستی کودک می ‌تواند سلامت جسمی و روحی او را مختل کند. یکی ...
 • روحانی مسئولیت گرانی بنزین را بپذیرد    :   عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اینکه رئیس جمهور مسئولیت شوک بزرگ افزایش قیمت بنزین را به گردن وزارت کشور بیاندازد، قابل قبول نیست؛روحانی باید مسئولیت این اقدام را بپذیرد.
 • حذف قبوض کاغذی جریمه از اول اسفند    :   حذف قبوض کاغذی جریمه از اول اسفند/ کروکی‌ها الکترونیکی می‌شوند.رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بنا این است تا اواخر بهمن ۸ هزار دست افزار دیگر به دست‌افزار موجود در راهور اضافه کنیم و داستان قبض کاغذی کلاً تمام شود و پلیس یکدست با دست‌افزار جریمه کند.
 • جزئیات آمار حوادث شغلی    :   جزئیات آمار حوادث شغلی/۴۴ درصد حوادث در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ ساله.جدیدترین آمار حوادث ناشی از کار نشان می‌دهد ۴۴.۳ درصد از حوادث کار مربوط به گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ ساله قرار دارند. همچنین ۷۱ درصد حوادث در ساعات صبح رخ می‌دهد.
 • در صورت امکان سهمیه بنزین به ۱۰۰ لیتر افزایش یابد    :   رئیس کمیسیون آموزش مجلس از رئیس‌جمهوری خواستار تثبیت قیمت‌ها شد و گفت: اگر امکان دارد سهمیه بنزین به ۹۰ تا ۱۰۰ لیتر افزایش یابد تا مردم دچار مشکل نشوند.
 • اینترنت در آینده نزدیک وصل می‌شود    :   اینترنت در آینده نزدیک وصل می‌شود/ با اغتشاشگران برخورد جدی شود. رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: اگر آرامش همین گونه باشد در آینده خیلی نزدیک اینترنت وصل می‌شود.
 • بدهی هایی که نگران کننده می شود

  تقدیمی هدف:

  نسخه وزیر راه و شهرسازی چقدر می تواند راهگشا باشد؟

  bb

  بدهی هایی که نگران کننده می شودنسخه وزیر راه و شهرسازی چقدر می تواند راهگشا باشد؟

  اقتصاد > اقتصاد کلان – گزارش ها نشان می‌دهد که در سال 1393 تولید ناخالص داخلی حدود یک میلیون و 80 هزار میلیارد تومان بوده که می‌توان گفت با توجه به این رقم، بدهی 300 هزار میلیارد تومانی دولت رقمی معادل 27.7 درصد تولید ناخالص داخلی کشور است.

  وضعیت بدهی دولت به بانک‌ها، بخش خصوصی و پیمانکاران نگران‌کننده است. در حال حاضر آمارهای مختلفی از میزان بدهی‌های دولت اعلام می‌شود؛ آخرین رقم را وزیر راه و شهرسازی از زبان وزیر اقتصاد اعلام کرد. او گفت که «وزیر اقتصاد رقم بدهی‌های دولت را 300 هزار میلیارد تومان عنوان کرده است.»

  بدهی دولت به گفته عباس آخوندی اگرچه در مقایسه با تولید ناخالص داخلی رقم بزرگی نیست، اما به دلیل غیرقابل مبادله بودن در بازار بدهی، نظام بنگاه‌داری را با مخاطره روبه‌رو کرده است.

  گزارش بانک مرکزی از عملکرد سال 1393 در رابطه با تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه نشان می‌دهد که در این سال تولید ناخالص داخلی حدود یک میلیون و 80 هزار میلیارد تومان بوده که می‌توان گفت با توجه به این رقم، بدهی دولت رقمی معادل 27.7 درصد تولید ناخالص داخلی کشور است.

  در این شرایط، به طور معمول وضعیت بدهی دولت‌ها، نگرانی‌ها در خصوص تاثیر بدهی دولت روی رشد اقتصادی و توانایی دولت برای ایفای تعهداتش را افزایش می‌دهد و به بی‌انضباطی مالی دامن می‌زند. از سوی دیگر، بدهی دولت بودجه یک کشور را تحت‌فشار قرار می‌دهد و خاصیت شکننده‌ای به خود می‌گیرد که می‌تواند بخش وسیعی از اقتصاد و سیاست‌های دولت را تحت‌تاثیر قرار دهد.

  در کل اعداد و ارقامی که از وضعیت بدهی‌های دولت اعلام می‌شود، حاکی از واقعیت‌های نگران‌کننده‌ای است که شبکه بانکی، تسهیلات‌گیرندگان و دولت را گرفتار کرده است و همین موضوع اجازه و امکان بازگشت رونق را نمی‌دهد.

  صاحب‌نظران اقتصادی در این خصوص هشدار داده‌اند که «ادامه این روند باعث می‌شود که بنگاه‌های بزرگ و کوچک به سمت کم رونق شدن بروند؛ به طوری که اکنون برخی از این بنگاه‌ها تعطیل شده‌اند. در عین حال، بدهی دولت به بانک‌ها، بخشی از منابع بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات را قفل کرده است.»

  بر این اساس، این روزها وضعیت بدهی دولت به دغدغه مقامات ارشد دولتی تبدیل شده است و دولت چاره‌ای جز پیدا کردن راهکارهای فوری برای خروج از این وضعیت ندارد؛ چراکه هر گونه تمهید اثرگذار در این خصوص، می‌توان به خروج سریع‌تر اقتصاد ایران از رکود کمک کند. از جمله راهکارها و پیشنهاداتی که به‌تازگی از سوی مقامات دولتی ارائه شده، نسخه وزیر راه و شهرسازی برای انتشار 100 میلیارد دلار اوراق بدهی ارزی است.

  عباس آخوندی برای برون‌رفت از شرایط فعلی اقتصاد ایران پیشنهاد کرده که «دولت درباره بدهی‌های خود می‌تواند اقدام به انتشار اوراق بدهی معادل رقمی در حدود 100 میلیارد دلار به پشتوانه درآمدهای آتی نفت و با امکان بازپرداخت در یک بازه زمانی 10 تا 15 ساله با نرخ‌های بین‌المللی که سود 3 تا 4 درصدی دارند، به عنوان اوراق بدهی معادل ارزی منتشر کند.»

  به اعتقاد وی، «دولت باید یک تصمیم تاریخی اتخاذ کند و بخشی از درآمدهای آتی نفت ایران را برای پاک‌سازی اقتصاد کشور و پاسخ به بدهی‌های دولت به اقتصاد ملی صرف کند.»

  اما مساله‌ای که در این شرایط وجود دارد، این‌که ارائه اوراق ارزی با توجه به فاصله 3 درصدی با نوسانات ارزی، امکان دارد تقاضای داخلی را به همراه نداشته باشد؟ وزیر راه و شهرسازی در این زمینه می‌گوید: «ریسک نوسانات ارزی در مقایسه با تغییر نرخ سود حدود یک‌چهارم است، بنابراین در شرایطی که متقاضی داخلی بداند اصل پول خود را حفظ می‌کند و سود 3 درصدی مازاد نیز دریافت می‌کند، حتما جذابیت برای متقاضیان داخلی نیز ایجاد می‌شود. همچنین انتشار این اوراق به سرعت می‌تواند تاثیر مثبتی در جهت کاهش نرخ سود بانکی داشته باشد.»

  به گفته وی، «در شرایطی که اثبات شده کاهش نرخ سود بانکی به صورت دستوری ممکن نیست و درخواست از بانک مرکزی برای این اقدام نیز معضلاتی به همراه دارد، استفاده از این ابزار می‌تواند به سرعت نرخ‌های سود بانکی را نیز تعدیل کند.»

  وزیر راه و شهرسازی یادآور می‌شود: «اگر اهرمی که ما ایجاد می‌کنیم به اندازه کافی بزرگ باشد، می‌تواند اثر مطلوبی برای تنظیم نرخ سود بانکی نیز داشته باشد.»

  آخوندی درباره درباره عدم کارایی اسناد خزانه اسلامی که به‌تازگی نیز منتشر شده‌اند، برای پرداخت بدهی دولت متذکر می‌شود: «در اسناد خزانه اسلامی پیشاپیش سود پرداخت می‌شود؛ یعنی براساس سررسید اوراق، بدهی‌های دولت با یک نرخ سود مشخص پرداخت می‌شود. همچنین، انتشار این اسناد به میزان زیاد به معنای پیشخور کردن بودجه دولت است.»

  وزیر راه و شهرسازی تاکید می‌کند: «اساسا اسناد خزانه برای رفع عدم تعادل‌های خزانه در کوتاه‌مدت است و رفع نیازهای بلندمدت از این طریق ممکن نیست.»

  gps1

  مطالب مرتبط :

  جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار

  مدیر رَسته فناوری اطلاعات «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال» پایدار وزارت کار از راه‌اندازی اولین بنیاد کارآفرینی توسعه فناوری‌های نوین در حوزه بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء خبر داد. محمدعبده ابطحی در گفتگو با خبرهدف، با اشاره راه اندازی بنیاد ملی توسعه فناوری در حوزه‌های بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در کشور تا پایان هفته جاری گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشارکت سازمان صنعتی ... مطلب کامل

  چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟

  قانون سلیقه‌ای اجرا می‌شود؛ چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟رئیس کمیسیون دانش بنیان اتاق تعاون ایران با اشاره به قوانین دست و پاگیر کسب و کار گفت: سازمان مالیاتی با احیای پرونده های۵ سال گذشته،شرکت‌ها را درگیر کرده و در مواقعی ترمز ادامه فعالیت است. مطلب کامل

  آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار

  یک مقام مسئول از جلسه فوق‌العاده عصر امروز ستاد تنظیم بازار برای کنترل بازار خبر داد و گفت:با توجه به فراوانی کالا و وضعیت مناسب ذخایر استراتژیک، هرگونه افزایش قیمت کالا در بازار ممنوع است. مطلب کامل

  ۲۳ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  تهدید به اخراج کارکنان فروش بلیت مترو برای تراکنش پایین پوز

  تهدید به اخراج کارکنان فروش بلیت مترو برای تراکنش پایین پوز/قید مدرک «دیپلم»در قرارداد تمام متصدیان.پیمانکار باجه های فروش بلیت مترو، ضمن اجبار کارکنان به ترغیب مسافران برای شارژ بلیت از طریق دستگاه‌های پوز، آنها را به اخراج در صورت تراکنش پایین دستگاه ها تهدید می کند. مطلب کامل

  ۲۲ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  روزنامه های: هفت صبح - اعتماد - شرق - کیهان - شهروند - ایران - آرمان - همشهری - صبح نو - قانون - بهار - اطلاعات - ابتکار - وطن امروز - جام جم - مردم سالاری - آفتاب - دنیای اقتصاد - عصراقتصاد - کسب و کار - جهان صنعت مطلب کامل

  بخشی از سهام هپکو همچنان در اختیار مالک فاقد صلاحیت

  در حالی که بدلیل فقدان صلاحیت درمالک قبلی هپکو، سهام این شرکت با وکالت بلاعزل در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار گرفته امابر اساس اطلاعات«کدال»مالک اولیه همچنان بخشی از سهام را در اختیار دارد. مطلب کامل

  ۲۱ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  قیرهای تقلبی چگونه وارد پروژه‌های راهسازی شد؟

  سودهای میلیاردی موجب شده بازار تولید قیرهای تقلبی همچنان گرم باشد و اگرچه ورود این ماده اولیه به پروژه‌های عمرانی محدود شده اما عرضه به بازار همچنان ادامه دارد. مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  طراحی توسط : طراح وب دات کام www.taraheweb.com

  تمام حقوق مادی و معنوی برای سایت خبر هدف محفوظ است و نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

  تلفن: 850 550 33 ایمیل: info@khabarhadaf.ir

  تمام حقوق این سایت برای © 2024 خبر هدف. محفوظ است.