• روحانی مسئولیت گرانی بنزین را بپذیرد    :   عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اینکه رئیس جمهور مسئولیت شوک بزرگ افزایش قیمت بنزین را به گردن وزارت کشور بیاندازد، قابل قبول نیست؛روحانی باید مسئولیت این اقدام را بپذیرد.
 • حذف قبوض کاغذی جریمه از اول اسفند    :   حذف قبوض کاغذی جریمه از اول اسفند/ کروکی‌ها الکترونیکی می‌شوند.رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بنا این است تا اواخر بهمن ۸ هزار دست افزار دیگر به دست‌افزار موجود در راهور اضافه کنیم و داستان قبض کاغذی کلاً تمام شود و پلیس یکدست با دست‌افزار جریمه کند.
 • جزئیات آمار حوادث شغلی    :   جزئیات آمار حوادث شغلی/۴۴ درصد حوادث در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ ساله.جدیدترین آمار حوادث ناشی از کار نشان می‌دهد ۴۴.۳ درصد از حوادث کار مربوط به گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ ساله قرار دارند. همچنین ۷۱ درصد حوادث در ساعات صبح رخ می‌دهد.
 • در صورت امکان سهمیه بنزین به ۱۰۰ لیتر افزایش یابد    :   رئیس کمیسیون آموزش مجلس از رئیس‌جمهوری خواستار تثبیت قیمت‌ها شد و گفت: اگر امکان دارد سهمیه بنزین به ۹۰ تا ۱۰۰ لیتر افزایش یابد تا مردم دچار مشکل نشوند.
 • اینترنت در آینده نزدیک وصل می‌شود    :   اینترنت در آینده نزدیک وصل می‌شود/ با اغتشاشگران برخورد جدی شود. رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: اگر آرامش همین گونه باشد در آینده خیلی نزدیک اینترنت وصل می‌شود.
 • اولین بنیاد کارآفرینی بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء در کشور چه می کند؟    :   مدیر رَسته فناوری اطلاعات «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال» پایدار وزارت کار از راه‌اندازی اولین بنیاد کارآفرینی توسعه فناوری‌های نوین در حوزه بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء ...
 • حل مشکل بیکاری روستائیان با استقرار صنایع کوچک در روستاها

  حل مشکل بیکاری روستائیان با استقرار صنایع کوچک در روستاها

  تقدیمی هدف:

  کارشناس مسائل اقتصادی گفت: برخلاف تصور عمومی که زرق و برق شهری را عاملی مهم در مهاجرت روستاییان به شهر می داند، بررسی حاضر، نقش دافعه های روستایی را تعیین کننده تر دانسته است.

  زهرا ممتاز قمشه‌ای، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت وگو با خبرهدف درباره اهمیت روستاییان در کاهش نرخ بیکاری گفت:روستاییان بیشتر به خاطر مشکلات اقتصادی است که از روستا متنفر شده و از آن گریزانند. در مجموع می توان گفت که نقش عوامل دافعه روستـایی در مهـاجرت روستا به شـهر بیشتر از سایر عوامل به خصوص عامل جاذبه شهری است. برخلاف تصور عمومی که زرق و برق شهری را عاملی مهم در مهاجرت روستاییان به شهر می داند، بررسی حاضر، نقش دافعه های روستایی را  تعیین کننده تر دانسته است. به نظر می رسد که مهاجران روستا به شهر، در اثر دافعه های روستایی است که مجـذوب جوامع شهری می شوند  نه اینکه جوامع شهری فی نفسه مجذوب کننـده باشنـد.

  وی ادامه داد:اندرسون فقر روستاییـان را عامل اصلی مهاجرت به شهرها می داند و معتقد است که روستاییان برای فرار از آسیب های نـاشی از فـقـر به شهرهـا مهـاجرت می کنند.دیویس و همکاران در تحقیقی با عنوان مقایسه فعالیت های درآمدزای روستایی بین کشورهـا به مطالعه در نواحی روستایی کشور پرداختند. نتایج نشان داد که در مناطق روستایی بسیاری از کشـورها، بزرگترین سهـم از درآمد، ناشی از فعالیت های خارج از کار کشاورزی است.

  ممتاز با اشاره به مطالعات مرکز آمار درباره رابطه بین کشاورزی و روستا افزود:مرکز آمار ایران بیان می کند که ۹۵ درصد از محصولات کشـاورزی در روستـا و از آن طرف ۶۵ درصد از ارزش افـزوده محصولات کشاورزی در شهرهـا تولید می شود. اینجـاست که روستـا را مترادف با کشـاورزی می دانند. در حالی که قابلیت های اقتصـادی روستا فراتر از این است و ما به عنوان همیاران روستا معتقدیم که روستا می تواند تولید ثروت و شغل داشته باشد بایـد این دیدگاه را اصلاح کنیم و اجـازه ندهیم که این تفکر ادامه یابد.

  کارشناس مسائل اقتصادی اجتماعی اظهار داشت: اگـر به مبانی توسعه دیگر کشورها نگاه کنیم دنیا روی دو فاکتور مهم سرمایه گذاری کرده که نخستین آن نیروی انسانی است و دوم توسعـه از کنـار دریـا است. اما در ایـران به نیـروی انسانی ساکن در روستاها و تربیت آن توجه نمی شود و استـان های کنـار آب، به خصوص شهرهای جنوبی کشور را توسعـه نیـافته یـا کمتر توسعه یـافته می بینید. با عنایت به تـاکید رهبـر معظم انقلاب بر توسعـه روستاهـا که فرمودند “روستـا کـانون تــولید و ارزش آفرینی است و نه تنها باید جمعیت ساکن در آن تثبیت شود بلکه باید افزایش نیز داشته باشد”، باید مهاجرت معکوس از شهر به روستا اتفاق بیافتد و توسعه در روستا رخ دهد.

  وی با اشاره به نقش اطلاح قانون کار در توسعه روستا گفت:این حقیقت بسیار روشن است که اگر قانون کار کشور قانونی بر اساس و موازین قوانین کار بین المللی و یا قوانین اسلامی بود ما در طی این سال ها با این هجمه وسیع از بیکاری روبرو نمی شدیم . متأسفانه با وجود این قانون کارفرما هیچ بسته تشویقی جهت حضور موثر در روستا را نخواهد داشت . با توجه به اینکه اگر صنایع کوچک در روستا توسعه یابد قادر خواهد بود باعث توسعه اقتصادی در کشور و جلوگیری از مهاجرت بی رویه از روستاها گردد . با توجه به این مهم که اگر کارفرمای فعال در صنایع کوچک بخواهد حداقل دستمزد را پرداخت نماید ، قیمت تمام شده محصول بالا رفته و قدرت رقابت با محصول مشابه خارجی نخواهد داشت و مصرف کننده ترغیب به خرید کالای وارداتی خواهد شد . نتیجه اینکه ما درحقیقت تمام تلاش خودرا برای تولید و مصرف کالای ایرانی نمی کنیم بلکه حمایت ما از واردات کالاهای بنجل خارجی است یعنی : اقتصاد مقاومتی معنا ندارد بلکه مقاومت در برابر اقتصاد پررنگ می باشد که خلاف سیاست اقتصاد مقاومتی است.

  ممتاز اظهار داشت: نتیجه نهایی مهاجرت از روستا به شهر، نابـودی کامل شکوفایی ملی و از دست دادن آزادی است چرا که انحطاط روستا به مثابه انحطاط تمدن است، تمدنی که ضامن قانون شهروندی و حفظ حرمت آزادی انسان است( رولان ماسپتیول به نقل از پیتیه، ۱۳۶۹:۴۴ ) به گزارش مرکز آمار ایران، سالخوردگی روستاها نتیجه مهاجرت به شهرها می باشد. مهیا نبودن شرایط اشتغال موجب کاهش جمعیت، انحطاط و سالخوردگی در روستاها گردیده است. عـامـل اقتصـادی به طـور خـاص بـاعث شـده که تقـریباً هـمه کـارگــران روستــایـی به صــورت غیــر رسمـی(بی بهره از مزایای بیمه و بازنشستگی) مشغول به کار باشند.

  وی ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی صنـایع کوچک به وزارت صنـایع منتقل شد و پس از مدتی منحـل گردید. از آن زمان سازمان مخصوص و منحصری با هدف خـاص رشد و توسعـه صنایع کوچک جهت ارائه رهنمـود ها و خط مشی های مشخص با توجه به شرایط خاص صنایع کوچک وجود ندارد (بیک محمدی، ۱۳۸۶). ص۲۵- این آمار تکان دهنده مبین عملکرد ما در روستا می باشد که طبـق گزارش ویژه دولت از اشتغال در مورخه ۹۷٫۰۷٫۱۳ ، عنوان می کند، تعداد ۱۰٫۳ میلیون روستایی بیکار هستند.

  این کارشناس اقتصادی اجتماعی تنها راه حل ممکن برای مشکلات روستاها را استقرار صنایع کوچک روستایی دانست و گفت: نظریه صنعتی شدن مناطق روستایی به عنوان یک کاتالیزور در جهت ایجاد اشتغال پایدار به عنوان آخرین چاره کار برای حل مشکل فقر منـاطق روستـایی است که هم اینک بخشی بالقوه در جهت حل مشکل بیکـاری و عاملی تسکین دهنـده بـرای منـاطق محـروم روستـایی محسـوب می شود.

  ممتاز افزود: صنایع کوچک روستایی به لحاظ توانایی بالایی که در جذب نیروی کار دارند، منابع عمده ای برای کسب درآمد هستند که منجر به کاهش شکاف درآمـدی در سطح روستـا می گردد.  این بخش می تواند برای گروه های کم زمین یا فاقد زمین که درآمد کشاورزی پاسخگوی نیازهایشان نیست، به ویـژه در دوران رکود کشـاورزی (یعنی زمانی که تقاضا برای نیروی کار نسبت به فصل کاری کمتر است) ایجاد اشتغال و درآمد نماید. بی تردید اشتغال  زایی این بخش از خروج نیروی کـار از روستاها که عـامل اصلی رشد ( لجام گسیخته حاشیه شهرهـا و مشکلات عدیده) اقتصادی اجتماعی است، جلوگیری می کند.

  gps1

  مطالب مرتبط :

  چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟

  قانون سلیقه‌ای اجرا می‌شود؛ چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟رئیس کمیسیون دانش بنیان اتاق تعاون ایران با اشاره به قوانین دست و پاگیر کسب و کار گفت: سازمان مالیاتی با احیای پرونده های۵ سال گذشته،شرکت‌ها را درگیر کرده و در مواقعی ترمز ادامه فعالیت است. مطلب کامل

  آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار

  یک مقام مسئول از جلسه فوق‌العاده عصر امروز ستاد تنظیم بازار برای کنترل بازار خبر داد و گفت:با توجه به فراوانی کالا و وضعیت مناسب ذخایر استراتژیک، هرگونه افزایش قیمت کالا در بازار ممنوع است. مطلب کامل

  ۲۳ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  تهدید به اخراج کارکنان فروش بلیت مترو برای تراکنش پایین پوز

  تهدید به اخراج کارکنان فروش بلیت مترو برای تراکنش پایین پوز/قید مدرک «دیپلم»در قرارداد تمام متصدیان.پیمانکار باجه های فروش بلیت مترو، ضمن اجبار کارکنان به ترغیب مسافران برای شارژ بلیت از طریق دستگاه‌های پوز، آنها را به اخراج در صورت تراکنش پایین دستگاه ها تهدید می کند. مطلب کامل

  ۲۲ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  روزنامه های: هفت صبح - اعتماد - شرق - کیهان - شهروند - ایران - آرمان - همشهری - صبح نو - قانون - بهار - اطلاعات - ابتکار - وطن امروز - جام جم - مردم سالاری - آفتاب - دنیای اقتصاد - عصراقتصاد - کسب و کار - جهان صنعت مطلب کامل

  بخشی از سهام هپکو همچنان در اختیار مالک فاقد صلاحیت

  در حالی که بدلیل فقدان صلاحیت درمالک قبلی هپکو، سهام این شرکت با وکالت بلاعزل در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار گرفته امابر اساس اطلاعات«کدال»مالک اولیه همچنان بخشی از سهام را در اختیار دارد. مطلب کامل

  ۲۱ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  قیرهای تقلبی چگونه وارد پروژه‌های راهسازی شد؟

  سودهای میلیاردی موجب شده بازار تولید قیرهای تقلبی همچنان گرم باشد و اگرچه ورود این ماده اولیه به پروژه‌های عمرانی محدود شده اما عرضه به بازار همچنان ادامه دارد. مطلب کامل

  ۲۰ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  طراحی توسط : طراح وب دات کام www.taraheweb.com

  تمام حقوق مادی و معنوی برای سایت خبر هدف محفوظ است و نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

  تلفن: 850 550 33 ایمیل: info@khabarhadaf.ir

  تمام حقوق این سایت برای © 2021 خبر هدف. محفوظ است.