• انواع حساسیت پوستی در کودکان    :   آلرژی پوستی در کودکان خردسال در مقایسه با افراد دیگر رایج‌ تر است، حساسیت پوستی کودک می ‌تواند سلامت جسمی و روحی او را مختل کند. یکی ...
 • روحانی مسئولیت گرانی بنزین را بپذیرد    :   عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اینکه رئیس جمهور مسئولیت شوک بزرگ افزایش قیمت بنزین را به گردن وزارت کشور بیاندازد، قابل قبول نیست؛روحانی باید مسئولیت این اقدام را بپذیرد.
 • حذف قبوض کاغذی جریمه از اول اسفند    :   حذف قبوض کاغذی جریمه از اول اسفند/ کروکی‌ها الکترونیکی می‌شوند.رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بنا این است تا اواخر بهمن ۸ هزار دست افزار دیگر به دست‌افزار موجود در راهور اضافه کنیم و داستان قبض کاغذی کلاً تمام شود و پلیس یکدست با دست‌افزار جریمه کند.
 • جزئیات آمار حوادث شغلی    :   جزئیات آمار حوادث شغلی/۴۴ درصد حوادث در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ ساله.جدیدترین آمار حوادث ناشی از کار نشان می‌دهد ۴۴.۳ درصد از حوادث کار مربوط به گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ ساله قرار دارند. همچنین ۷۱ درصد حوادث در ساعات صبح رخ می‌دهد.
 • در صورت امکان سهمیه بنزین به ۱۰۰ لیتر افزایش یابد    :   رئیس کمیسیون آموزش مجلس از رئیس‌جمهوری خواستار تثبیت قیمت‌ها شد و گفت: اگر امکان دارد سهمیه بنزین به ۹۰ تا ۱۰۰ لیتر افزایش یابد تا مردم دچار مشکل نشوند.
 • اینترنت در آینده نزدیک وصل می‌شود    :   اینترنت در آینده نزدیک وصل می‌شود/ با اغتشاشگران برخورد جدی شود. رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: اگر آرامش همین گونه باشد در آینده خیلی نزدیک اینترنت وصل می‌شود.
 • خودروسازان و تسهیلات خیالی

  تقدیمی هدف:

  انتشار اخباری درباره پرداخت تسهیلات میلیاردی به خودروسازها دوباره به یک جنجال رسانه ای تبدیل شده و موافقان و مخالفان این کار را رودرروی هم قرار داده است.

  شرکت های بزرگ خودروسازی طی سال های اخیر تلاش های فراوانی برای دریافت تسهیلات بانکی داشته اند اما این تکاپوها عمدتا به در بسته خورده است. مدیران این شرکت ها اما همچنان به رایزنی های خود ادامه می دهند بلکه سرانجام موفق شوند قفل شبکه بانکی را بازکنند.

  استمرار تلاش های خودروسازان باعث می شود هر از چند گاهی اخبار رسمی و غیررسمی از توافق میان تولیدکنندگان خودرو با بانک مرکزی و شبکه بانکی برای پرداخت تسهیلات منتشر شود. در تازه ترین مورد، برخی گزارش های غیررسمی درباره جلسه وزیر صنعت معدن تجارت در کمیسیون صنایع مجلس، از توافق بانک مرکزی و خودروسازان برای پرداخت دو هزار میلیارد تومان وام بانکی به هر یک از دو خودروساز بزرگ کشور حکایت دارد.

  خبرهای خوشی برای خودروسازان در راه است؟

  حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به جلسه اخیر مجلس با وزیر صنعت و مدیران خودرویی گفته است:« موضوع پرداخت تسهیلات بانکی به خودروسازان در بانک مرکزی مطرح و در حال جمع‌بندی است. قرار است این تسهیلات از طریق بانک‌های عامل به دو شرکت ایران‌ خودرو و سایپا پرداخت شود».

  به گفته فولادگر در این جلسه بحث‌هایی در مورد پرداخت تسهیلات بانکی به خودروسازان مطرح شد و نمایندگان مجلس تأکید کردند این تسهیلات طوری پرداخت نشود که سایر صنایع نیز از این امکان محروم باشند و احساس بی‌مهری کنند. همچنین بر این مسئله تأکید شد این تسهیلات به شرطی به خودروسازان پرداخت شود که برای پرداخت طلب قطعه‌سازان متعهد شوند.

  بانک مرکزی بی خبر است!

  این سخنان در حالی از قول عضو کمیسیون صنایع مجلس نقل شده است که پیگیری های خبرنگار خبرآنلاین از بانک مرکزی نشان می دهد چنین موضوع یا توافقی اصلا در بانک مرکزی، اداره اعتبارات و شورای پول و اعتبار مطرح نشده است.

  مسئولان بانک مرکزی در گفت و گوهای غیررسمی با خبرنگار ما ضمن بی اطلاعی از آنچه فولادگر گفته است، تأکید کردند ممکن است نمایندگان مجلس با وزیر صنعت و مدیران خودروسازان به نتایجی رسیده باشند ولی بانک مرکزی در جریان نیست و طبیعتا بدون موافقت و هماهنگی با این بانک اساسا امکان پرداخت چنین تسهیلاتی فراهم نخواهد بود.

  این موضعگیری ها در شرایطی صورت می گیرد که آسمان روابط بانک مرکزی و وزارت صنعت معدن تجارت چندان صاف نیست؛ معاون نظارتی بانک مرکزی روز گذشته در یادداشتی که بازتاب وسیعی نیز در رسانه ها داشت، حملات تندی به شرایط پیش ثبت نام شرکت های خودروسازی کرد و از سودهای پرداختی این شرکت ها انتقاد کرد.

  انتظار چند ساله خودروسازها پشت درهای بانک ها

  تلاش شرکت های خودروسازی برای متقاعد کردن بانک مرکزی به موافقت با پرداخت تسهیلات، سابقه ای چند ساله دارد. مذاکرات این شرکت ها از زمان ریاست بهمنی بر بانک مرکزی آغاز شده و آن زمان نیز با مخالفت شورای پول و اعتبار مواجه بود.

  محمود بهمنی که با اتکا به حضور چندین ساله در اداره اعتبارات بانک ملی همواره ادعا می کرد: «همه تسهیلات بگیران کلان این مملکت را خوب می شناسد» مخالف سرسخت پرداخت تسهیلات به شرکت های خودروسازی بود.

  بهمنی معتقد بود شرکت های خودروسازی به جای اصرار بر دریافت تسهیلات می توانند سهام خود را در شرکت های بورسی بفروشند و از این محل، منابع لازم را بدست آورند.

  با این حال وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دهم در مرداد ماه سال 91 از پرداخت 1000 میلیارد تومان سرمایه در گردش به دو خودروساز بزرگ کشور خبر داد که پیش از این کارگروه حمایت از تولید 2 هزار میلیارد تومان اعتبار به خودروسازان را مصوب کرده بود.

  مهدی غضنفری همان زمان این نکته را هم گفته بود که در توافق بانک مرکزی و خودروسازها مقرر شده بخشی از سهام متعلق به شرکت‌های خودروساز در قالب وثیقه یا برای فروش در اختیار بانک مرکزی یا بانک‌های عامل قرار گیرد.

  اگرچه ظاهرا خودروسازان مشکلی بابت وثیقه شدن سهام شان در ازای دریافت وام نداشتند اما به گفته یکی از مقامات مسئول صنعت خودرو، به وثیقه گذاشتن سهام خودروسازان بابت دریافت وام توجیه چندانی نداشت و به همین خاطر نیز دو شرکت ایران وخودرو و سایپا از دریافت این تسهیلات انصراف دادند.

  احمد نعمت‌بخش دبیر انجمن خودروسازان در این باره گفت: «بانک مرکزی در بخشنامه جدید شرایط دشواری را برای پرداخت تسهیلات هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو در نظر گرفته که به نوعی توجیه دریافت این تسهیلات را از بین می‌برد. در بخشنامه خود خواستار وثیقه گرفتن سهام ایران خودرو در بانک پارسیان و سهام شرکتهای بورسی شرکت سایپا شده است. در این بخشنامه عنوان شده که تمام تسهیلات دریافتی به اضافه سود آن باید ظرف شش ماه بازپرداخت شود و در غیر این صورت بانک مرکزی نسبت به ضبط و فروش سهام وثیقه خودروسازان اقدام خواهد کرد. این وضعیت در حالی است که با توجه به شرایط فعلی محیط کسب و کار، امکان بازپرداخت تسهیلات دریافتی ظرف شش ماه وجود ندارد و ما امیدوار بودیم که مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات حداقل دو ساله باشد».

  خودروسازان بدهکار

  شاید یکی از دلائل مخالفت بانک مرکزی و بی میلی بانک ها به پرداخت تسهیلات به شرکت های خودروسازی، بدهی های معوقی باشد که این شرکت ها به شبکه بانکی دارند.

  به گفته یکی از اعضای فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس خودروسازان از جمله بزرگترين بدهکاران به شبکه هاي بانکي کشور هستند و با تسهيلاتي که تاکنون گرفته اند به جاي آنکه آن پول را در توليد سرمايه گذاري کنند، سهام يک بانک را خريداري کردند؛ خودروسازها بالغ بر 3 هزار ميليارد تومان بدهي بانکي دارند که واقعا توليد از اين منظر با چالش جدي رو به رو است.

  عددی که این نماینده مجلس به عنوان بدهی شرکت های خودروسازی به شبکه بانکی عنوان می کند در واقعا از گزارش تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس از خودروسازان استخراج شده است.؛ بنا بر این گزارش که آبان ماه سال گذشته بخشی از آن منتشر شد «شرکت های خودروسازی  نزدیک به 30 هزار میلیارد معوقات بانکی دارند».

  برخی محاسبات و گزارش های دیگر نیز نشان می دهد حدود 24 هزار میلیارد ریال از این مبلغ فقط به ایران خودرو و سایپا تعلق دارد.

  بررسی صورت های مالی دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور هم نشان می دهد، مانده تسهیلات دریافتی ایران خودرو و سایپا در پایان سال مالی 93  به ترتیب 36،583،077   و  71،901،615 میلیون ریال است.

  ایران خودرو در سال 93 رقمی در حدود 11،266،349 میلیون ریال بابت سود تسهیلات بانکی پرداخت کرده و 45،326،736 میلیون ریال هم از اصل تسهیلات دریافتی را بازپرداخت کرده است.

  شرکت سایپا هم در سال 93 حدود 18،910،698 میلیون ریال سود بابت تسهیلات دریافتی پرداخت کرده و 71،222،762 میلیون ریال از تسهیلات دریافتی را بازپرداخت کرده است.

  پرداخت تسهیلات به خودروسازان، پشت پرده ای دارد؟

  گذشته از موانع و ریشه های مخالفت مالی به نظر می رسد برخی شائبه ها نیز در ایجاد مانع برای پرداخت تسهیلات به خودروسازان، نقش دارد.

  یک عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به آنچه او ” بعضی لابی‌ها بین خودروسازان، برخی نمایندگان مجلس و مدیران وزارت صنعت برای اختصاص تسهیلات بانکی ۴ هزار میلیارد تومانی به خودروسازان” می نامد گفته است: «پرداخت تسهیلات به خودروسازان خیانت به سایر صنایع است.»

  علی علیلو معتقد است: «در شرایطی که بسیاری از صنایع نیازمند تسهیلات بانکی هستند و بانکها از نبود منابع برای اختصاص به این بخش سخن می‌گویند، پرداخت تسهیلات به خودروسازان خیانت به سایر صنایع و کشور خواهد بود».

  عضو کمیسیون صنایع مجلس تأکید می کند: «خودروسازان هنوز نتوانسته‌اند تسهیلات قبلی دریافت شده را پرداخت کنند و در این شرایط، پرداخت دوباره تسهیلات به آنها یک دور باطل خواهد بود. خودروسازان تاکنون نه شرکت‌های زیان‌ده خود را واگذار کرده‌اند و نه ادغام شده‌اند، این شرکتها فقط به سراغ بانکها می‌روند تا با زور مجلس از آنها تسهیلات بگیرند که این کار اشتباه است».

  eee

  eee

  gps1

  مطالب مرتبط :

  جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار

  مدیر رَسته فناوری اطلاعات «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال» پایدار وزارت کار از راه‌اندازی اولین بنیاد کارآفرینی توسعه فناوری‌های نوین در حوزه بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء خبر داد. محمدعبده ابطحی در گفتگو با خبرهدف، با اشاره راه اندازی بنیاد ملی توسعه فناوری در حوزه‌های بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در کشور تا پایان هفته جاری گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشارکت سازمان صنعتی ... مطلب کامل

  چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟

  قانون سلیقه‌ای اجرا می‌شود؛ چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟رئیس کمیسیون دانش بنیان اتاق تعاون ایران با اشاره به قوانین دست و پاگیر کسب و کار گفت: سازمان مالیاتی با احیای پرونده های۵ سال گذشته،شرکت‌ها را درگیر کرده و در مواقعی ترمز ادامه فعالیت است. مطلب کامل

  آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار

  یک مقام مسئول از جلسه فوق‌العاده عصر امروز ستاد تنظیم بازار برای کنترل بازار خبر داد و گفت:با توجه به فراوانی کالا و وضعیت مناسب ذخایر استراتژیک، هرگونه افزایش قیمت کالا در بازار ممنوع است. مطلب کامل

  ۲۳ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  تهدید به اخراج کارکنان فروش بلیت مترو برای تراکنش پایین پوز

  تهدید به اخراج کارکنان فروش بلیت مترو برای تراکنش پایین پوز/قید مدرک «دیپلم»در قرارداد تمام متصدیان.پیمانکار باجه های فروش بلیت مترو، ضمن اجبار کارکنان به ترغیب مسافران برای شارژ بلیت از طریق دستگاه‌های پوز، آنها را به اخراج در صورت تراکنش پایین دستگاه ها تهدید می کند. مطلب کامل

  ۲۲ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  روزنامه های: هفت صبح - اعتماد - شرق - کیهان - شهروند - ایران - آرمان - همشهری - صبح نو - قانون - بهار - اطلاعات - ابتکار - وطن امروز - جام جم - مردم سالاری - آفتاب - دنیای اقتصاد - عصراقتصاد - کسب و کار - جهان صنعت مطلب کامل

  بخشی از سهام هپکو همچنان در اختیار مالک فاقد صلاحیت

  در حالی که بدلیل فقدان صلاحیت درمالک قبلی هپکو، سهام این شرکت با وکالت بلاعزل در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار گرفته امابر اساس اطلاعات«کدال»مالک اولیه همچنان بخشی از سهام را در اختیار دارد. مطلب کامل

  ۲۱ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  قیرهای تقلبی چگونه وارد پروژه‌های راهسازی شد؟

  سودهای میلیاردی موجب شده بازار تولید قیرهای تقلبی همچنان گرم باشد و اگرچه ورود این ماده اولیه به پروژه‌های عمرانی محدود شده اما عرضه به بازار همچنان ادامه دارد. مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  طراحی توسط : طراح وب دات کام www.taraheweb.com

  تمام حقوق مادی و معنوی برای سایت خبر هدف محفوظ است و نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

  تلفن: 850 550 33 ایمیل: info@khabarhadaf.ir

  تمام حقوق این سایت برای © 2024 خبر هدف. محفوظ است.