• انواع حساسیت پوستی در کودکان    :   آلرژی پوستی در کودکان خردسال در مقایسه با افراد دیگر رایج‌ تر است، حساسیت پوستی کودک می ‌تواند سلامت جسمی و روحی او را مختل کند. یکی ...
 • روحانی مسئولیت گرانی بنزین را بپذیرد    :   عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اینکه رئیس جمهور مسئولیت شوک بزرگ افزایش قیمت بنزین را به گردن وزارت کشور بیاندازد، قابل قبول نیست؛روحانی باید مسئولیت این اقدام را بپذیرد.
 • حذف قبوض کاغذی جریمه از اول اسفند    :   حذف قبوض کاغذی جریمه از اول اسفند/ کروکی‌ها الکترونیکی می‌شوند.رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بنا این است تا اواخر بهمن ۸ هزار دست افزار دیگر به دست‌افزار موجود در راهور اضافه کنیم و داستان قبض کاغذی کلاً تمام شود و پلیس یکدست با دست‌افزار جریمه کند.
 • جزئیات آمار حوادث شغلی    :   جزئیات آمار حوادث شغلی/۴۴ درصد حوادث در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ ساله.جدیدترین آمار حوادث ناشی از کار نشان می‌دهد ۴۴.۳ درصد از حوادث کار مربوط به گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ ساله قرار دارند. همچنین ۷۱ درصد حوادث در ساعات صبح رخ می‌دهد.
 • در صورت امکان سهمیه بنزین به ۱۰۰ لیتر افزایش یابد    :   رئیس کمیسیون آموزش مجلس از رئیس‌جمهوری خواستار تثبیت قیمت‌ها شد و گفت: اگر امکان دارد سهمیه بنزین به ۹۰ تا ۱۰۰ لیتر افزایش یابد تا مردم دچار مشکل نشوند.
 • اینترنت در آینده نزدیک وصل می‌شود    :   اینترنت در آینده نزدیک وصل می‌شود/ با اغتشاشگران برخورد جدی شود. رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: اگر آرامش همین گونه باشد در آینده خیلی نزدیک اینترنت وصل می‌شود.
 • دستاوردهای نظامی در سال 1394

  تقدیمی هدف:

  دستاوردهای نظامی در سال 1394؛ از موشک کروز تا رادارهای برد بلندی که اسرائیل را به واکنش واداشت

  xx

  سیاست > نظامی – سال 1394 را می توان یکی از سالهای پر کار نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران قلمداد کرد.

  نیروهای نظامی اعم از سپاه، ارتش و بسیج علاوه بر حضور همه جانبه و حفظ آمادگی خود در قالب رزمایش‌ها و مانورهای آبی و خاکی، به حجم گسترده‌ای از تجهیزات؛ اعم از انفرادی و سبک و سنگین مجهز شدند که هر کدام از محورهای مورد بحث با توجه به ترسیم خطوط مورد نظر در دکترین نظامی کشورمان، به واحدهای مربوطه تحویل داده شد.
  راهبرد جمهوری اسلامی ایران در طول بیش از سه دهه بر “پایه دفاع متقابل” استوار بوده است که این به معنای عام کلمه پرهیز از هرگونه آفند و حمله اعم از دریایی،هوایی و زمینی را معنا می‌کند و از سوی دیگر بر پدافند و دفاع همه جانبه تاکید دارد. از نمونه بارز این موضوع می‌توان به 8 سال جنگ تحميلی اشاره کرد. در فهرست 100 جنگ بزرگ تاریخ؛ از تجاوز عراق به خاک ایران به عنوان دومین جنگ طولانی قرن بیستم ياد شده که دکترین نظامی ایران در آن زمان بر پایه واکنش متقابل طرح ریزی و اجراء شد.

  در حال حاضر نيز با توجه به پایگاه‌های نظامی قدرت‎هایی مانند انگليس و آمریکا در غرب آسیا و همچنین حضور آنها در آب‎های خلیج فارس و خطوط مرزی برخي کشورهای همسایه مانند قطر، بحرین، کویت و …. ضرورت حفظ و تجهيز توان دفاعي کشور را دو چندان کرده است. به ويژه آنکه همزمان با مذاکرات هسته‌اي ايران، برخي کشورها در صدد بودند تا علاوه بر فشار سیاسی از سوی دیگر بتوانند با تهدیدها و شیطنت‌های نظامی محیط پیرامون کشورمان را ناامن کرده و ماهي خود را از اين آب گل آلود بگيرند.
  با نگاهي به محصولات و دستاوردهای نظامی در سال 94 شاهد انواع و اقسام موشک‎های دوربرد بالستیک و کروز و رادارها و ابزار دفاع زیر سطحی مانند اژدر خواهیم بود که در دو محور دریا پایه و هواپایه قابل طبقه بندي هستند.

  دستاوردهاي دفاعي در آسمان و دريا
  در خصوص دستاوردهای دریایی رونمایی از اژدر پیشرفته والفجر که کاربرد زیر سطحی آن در نبردهای آبی به خصوص در بعد تدافعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ موضوعی بود که از نظر رسانه‌ها و همچنین کارشناسان نظامی کشورهای منطقه و حتی ناوگروه های کشورهایی مانند انگليس و آمریکا که در منطقه مشغول گشت زنی و رصد تحرکات و اقدامات هدف بوده‌اند، پنهان نماند. پنهان کاری، ضد فریب بودن، حمل سری جنگی با قدرت انفجار و تخریب بالا از جمله قابليت هاي اين اژدر است که در مدت زمان کوتاه تری نسبت به سایر اژدرهای تولید داخل و خارج آماده‌سازی آن توسط یگان مربوطه صورت گرفته و به سمت هدف شلیک مي‌شود. با توجه به افزایش توان تاکتیکی آن (از حیث قدرت و سرعت) انهدام ناوچه‌ها و شناورهای بزرگ دریایی به آسانی ممکن خواهد شد.

  در عرصه هوایی هم سال 1394 شاهد یکی از مهمترین رویدادها در حوزه دستاوردهای نظامی بوديم. آزمایش موشک دوربرد عماد که از نسل موشک‌های بالستیک سطح به سطح قلمداد می‌شود یکی از این دستاوردها به شمار می‌رود که تمامي مراحل طراحي و ساخت آن توسط دانشمندان و متخصصان سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع صورت گرفته است. این موشک که سوخت مایع به عنوان محرک اصلی آن انتخاب شده است قابلیت هدایت تا زمان برخورد و اصابت به هدف را دارا است و از اين منظر «موشک نقطه زن» ناميده مي‎شود.
  اما آنچیزی که آزمایش موشک عماد را بیش از پیش در سطح منطقه‌ای و فرامنطقه ای برجسته کرد؛ اظهار نظر مقامات و تحلیلگران نظامی تل آویو در خصوص این موشک بالستیک بود که توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران آزمایش شد. به گونه‌ای که روزنامه یدیعوت آحارونوت پس از آزمایش این موشک به صراحت اعلام کرد که بالستیک عماد می‌تواند به راحتی سامانه دفاع موشکی پیکان 3 یا همان “ختس” (نام عبری) را پشت سر بگذارد یا حداقل آن را مورد هدف قرار دهد. این موضوع از سوي آنان به منزله تهدید امنیت ملی اسرائیل ارزیابی شد. چراکه بٌرد 1700 تا 2000 کیلومتری این موشک بعلاوه حمل 750 کیلوگرم مهمات و قابلیت خارج شدن از جو زمین و ورود مجدد به جو و هدایت تا زمان اصابت به هدف؛ این موشک را نسبت به سایر هم رده های خود مانند موشک‌های کلاس شهاب و غدیر متمایز می‌کند.

  رادار برد بلند قدير، نظير و بينا
  دستاوردهای دیگری در حوزه نظامی در سال گذشته رونمایی و آزمایش شد. طراحی و ساخت سامانه راداری برد بلند قدیر توسط سازمان جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه یکی دیگر از این دستاوردها بود که قابلیت شناسایی انواع هواپیماها در برد ۶۰۰ کیلومتر و موشک های بالستیک تا برد ۱۱۰۰ و ارتفاع ۱۰۰ کیلومتر را دارا می باشد. ترکیب این رادار و رادار فتح 14 که قابلیت کشف و ارسال اطلاعات اهداف به موشکهای آماده برای لانچ شدن را دارا است؛ آسمانی امن برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد. البته نباید بهره‌برداری از خط تولید موشک نصر هواپایه و رونمایی سامانه‌های راداری “نذیر” و “بینا” را از نظر دور نگه داشت، اما رخ دادن دو اتفاق مهم در صحنه دفاعی و نظامی کشورمان؛ سال 94 را متمایز از سالهای گذشته جلوه داد.

  رونمايي از شهرهاي موشکي و بازداشت ملوانان آمريکايي
  اولین مساله مهم که علاوه بر اسرائیل و کشورهای منطقه؛ دنیا را متعجب کرد، رونمایی یکباره از دو شهر موشکی در عمق 500 متری زمین بود که پس از انتشار تصاویر اولیه از سوی رسانه های ایرانی؛ تمامی خبرگزاری های مطرح جهان مانند رویترز، العربیه و حتی سی.ان.ان و بی.بی.سی به پوشش خبری آن پرداختند و تا حدود 2 روز پس از آن همچنان اقدام به تجزیه و تحلیل ابعاد مختلف این موضوع و حتی نیت‌خوانی جمهوری اسلامی ایران می‌کردند. عمده این تحلیل‌ها بر روی استتار اين شهرها در اعماق زمین بود که قابلیت عکاسی ماهواره ای را از غربی ها سلب می کرد. آنها بر روی طرح سیلوهای پرتاب موشک و عملکرد آن متمرکز بودند و آن را نشانه اختفاء استراتژیک و هدف‌دار توان نظامي ايران برشمردند.
  دومین موضوع دستگیری چند تن از ملوانان نیروی دریایی ایالات متحده توسط تفنگداران نیروی دریایی سپاه پاسداران در جزیره فارسی بود که مانند بمب تمامی رسانه‌ها و مطبوعات سراسر دنیا را تحت الشعاع قرار داد. روایت‌های مختلفی در مورد علل دستگیری و نحوه آن و حتی واکنش‌های دیپلماتیک و نظامی آمریکایی‌ها از منابع مختلف نقل شده است؛ اما آنچه که اهمیت دارد این است که چنین موضوعی در سال 94 به عنوان اقتدار کشورمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  رزمايش‌هاي 94
  رزمایش‌های برگزار شده در سال گذشته به عنوان نمایش قدرت علاوه بر جنبه بازدارندگی، نوعي تمرین نظامی و دفاعی از منظر آزمایش ادوات و تسلیحات و همچنين برآورد توانایی و آموزش نیروی‌انسانی بودند که در دو محور نظامی و شهری قابلیت بررسی دارند.
  در حوزه نظامی محض می‌توان به رزمایش دریایی ولایت 94 که توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در گستره 3 میلیون متر مربع برگزار شد اشاره کرد و دیگری رزمایش اقتدار ولایت نیروی هوافضای سپاه پاسداران بود که می‌توان آنها را به عنوان کارت طلایی جمهوری اسلامی در مقابل تهدیدات بالقوه و بالفعل دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ارزیابی نمود. سه نکته در این رزمایش وجود داشت که نمایش قدرت و ایجاد بازدارندگی دو محور اصلی آن به شمار می‌رفت. اما آنچه که به عنوان نکته سوم باید مدنظر قرار بگیرد خلق یک پدیده بسیار مهم با استفاده از توان بومی و موقعیت جغرافیایی کشورمان بود. به طوریکه شلیک موشک آن هم از دل کوه و زمین که صدها متر ارتفاع را طی می‌کنند تا به سطح زمین برسند و سپس به سمت هدف هدایت شوند؛ دستاوردی بی‌نظیر است که نگاه تمامی دنیا را به سمت خود جلب و خیره می‌کند. چراکه استفاده از چنین تاکتیکی علاوه بر بهره‌گیری از محور اختفاء می‌تواند ردگیری و هدف قرار دادن موشکهای مورد نظر را با مشکلات دوچندان روبرو کند.

  رزمایش سوم که می‌توان آن را متفاوت‌تر از دو رزمایش مذکور دانست؛ رزمایش اقتدار ثارالله بود که توسط قرارگاه ثارالله تهران به عنوان مهمترین مرجع تامین امنیت تهران بزرگ برگزار و هدایت شد. نیروهای عمل کننده آن گردان های امام علی(ع)، امام حسین(ع)، کوثر، الزهراء، عاشورا و بیت المقدس بودند و این یعنی همگرایی مردمی با نیروهای مسلح کشورمان به خصوص سپاه پاسداران.
  اقتدار ثارالله بدین جهت اهمیت داشت که تمامی سطوح نیروهای مقاومت بسیج در تمامی طیف ها اعم از یگان موتور سوار،گردان عملیات ویژه هوابرد و حتی گردان‌های عملیات فرهنگی فضای مجازی سپاه تهران بزرگ ذر آن شرکت داشتند. علاوه بر این موضوع ذکر این نکته حائز اهمیت است که در شرایط منطقه‌ای فعلی که در غرب ایران (در سوریه و عراق) و همچنین در شرق کشورمان (افغانستان و آسیای میانه) شاهد فعاليت گروهکهاي تروريستي هستيم؛ نیروهای مردمی و بومی می‌توانند تجهيز و آموزش داده شوند.

  نسبت اقتدار نظامي، امنيت پايدار و توان ديپلماسي
  اقتدار دفاعی و نظامی منجر به امنيت پايدار شده و از سوي ديگر توان ديپلماتيک کشور را مورد حمايت قرارداده و به نوعي لازم و ملزوم یکدیگر هستند. چه آنکه دستاوردهای دیپلماتیک کشورمان در سایه امنیت پایدار و بازدارندگی ایران توانست معنادار شده و به نتیجه مطلوب برسد. لذا سعی و تلاش دستگاه دیپلماسي و همچنین ارتش، سپاه و حتی بسیج در سال 94 لازم و ملزوم یکدیگر برای تحقق امنیت پایدار در بعد منطقه‌ای و بین‌المللی؛ هم از نظر سیاسی و هم از منظر نظامی و امنیتی اعم از شهری و مرزی تلقی می‌شوند.

  gps1

  مطالب مرتبط :

  جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار

  مدیر رَسته فناوری اطلاعات «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال» پایدار وزارت کار از راه‌اندازی اولین بنیاد کارآفرینی توسعه فناوری‌های نوین در حوزه بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء خبر داد. محمدعبده ابطحی در گفتگو با خبرهدف، با اشاره راه اندازی بنیاد ملی توسعه فناوری در حوزه‌های بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در کشور تا پایان هفته جاری گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشارکت سازمان صنعتی ... مطلب کامل

  چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟

  قانون سلیقه‌ای اجرا می‌شود؛ چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟رئیس کمیسیون دانش بنیان اتاق تعاون ایران با اشاره به قوانین دست و پاگیر کسب و کار گفت: سازمان مالیاتی با احیای پرونده های۵ سال گذشته،شرکت‌ها را درگیر کرده و در مواقعی ترمز ادامه فعالیت است. مطلب کامل

  آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار

  یک مقام مسئول از جلسه فوق‌العاده عصر امروز ستاد تنظیم بازار برای کنترل بازار خبر داد و گفت:با توجه به فراوانی کالا و وضعیت مناسب ذخایر استراتژیک، هرگونه افزایش قیمت کالا در بازار ممنوع است. مطلب کامل

  ۲۳ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  تهدید به اخراج کارکنان فروش بلیت مترو برای تراکنش پایین پوز

  تهدید به اخراج کارکنان فروش بلیت مترو برای تراکنش پایین پوز/قید مدرک «دیپلم»در قرارداد تمام متصدیان.پیمانکار باجه های فروش بلیت مترو، ضمن اجبار کارکنان به ترغیب مسافران برای شارژ بلیت از طریق دستگاه‌های پوز، آنها را به اخراج در صورت تراکنش پایین دستگاه ها تهدید می کند. مطلب کامل

  ۲۲ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  روزنامه های: هفت صبح - اعتماد - شرق - کیهان - شهروند - ایران - آرمان - همشهری - صبح نو - قانون - بهار - اطلاعات - ابتکار - وطن امروز - جام جم - مردم سالاری - آفتاب - دنیای اقتصاد - عصراقتصاد - کسب و کار - جهان صنعت مطلب کامل

  بخشی از سهام هپکو همچنان در اختیار مالک فاقد صلاحیت

  در حالی که بدلیل فقدان صلاحیت درمالک قبلی هپکو، سهام این شرکت با وکالت بلاعزل در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار گرفته امابر اساس اطلاعات«کدال»مالک اولیه همچنان بخشی از سهام را در اختیار دارد. مطلب کامل

  ۲۱ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  قیرهای تقلبی چگونه وارد پروژه‌های راهسازی شد؟

  سودهای میلیاردی موجب شده بازار تولید قیرهای تقلبی همچنان گرم باشد و اگرچه ورود این ماده اولیه به پروژه‌های عمرانی محدود شده اما عرضه به بازار همچنان ادامه دارد. مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  طراحی توسط : طراح وب دات کام www.taraheweb.com

  تمام حقوق مادی و معنوی برای سایت خبر هدف محفوظ است و نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

  تلفن: 850 550 33 ایمیل: info@khabarhadaf.ir

  تمام حقوق این سایت برای © 2024 خبر هدف. محفوظ است.