• انواع حساسیت پوستی در کودکان    :   آلرژی پوستی در کودکان خردسال در مقایسه با افراد دیگر رایج‌ تر است، حساسیت پوستی کودک می ‌تواند سلامت جسمی و روحی او را مختل کند. یکی ...
 • روحانی مسئولیت گرانی بنزین را بپذیرد    :   عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اینکه رئیس جمهور مسئولیت شوک بزرگ افزایش قیمت بنزین را به گردن وزارت کشور بیاندازد، قابل قبول نیست؛روحانی باید مسئولیت این اقدام را بپذیرد.
 • حذف قبوض کاغذی جریمه از اول اسفند    :   حذف قبوض کاغذی جریمه از اول اسفند/ کروکی‌ها الکترونیکی می‌شوند.رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بنا این است تا اواخر بهمن ۸ هزار دست افزار دیگر به دست‌افزار موجود در راهور اضافه کنیم و داستان قبض کاغذی کلاً تمام شود و پلیس یکدست با دست‌افزار جریمه کند.
 • جزئیات آمار حوادث شغلی    :   جزئیات آمار حوادث شغلی/۴۴ درصد حوادث در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ ساله.جدیدترین آمار حوادث ناشی از کار نشان می‌دهد ۴۴.۳ درصد از حوادث کار مربوط به گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ ساله قرار دارند. همچنین ۷۱ درصد حوادث در ساعات صبح رخ می‌دهد.
 • در صورت امکان سهمیه بنزین به ۱۰۰ لیتر افزایش یابد    :   رئیس کمیسیون آموزش مجلس از رئیس‌جمهوری خواستار تثبیت قیمت‌ها شد و گفت: اگر امکان دارد سهمیه بنزین به ۹۰ تا ۱۰۰ لیتر افزایش یابد تا مردم دچار مشکل نشوند.
 • اینترنت در آینده نزدیک وصل می‌شود    :   اینترنت در آینده نزدیک وصل می‌شود/ با اغتشاشگران برخورد جدی شود. رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: اگر آرامش همین گونه باشد در آینده خیلی نزدیک اینترنت وصل می‌شود.
 • سیر تا پیاز ماجرای ملوانان آمریکایی که از ایران تنها جزیره فارسی را دیدند

  تقدیمی هدف:

  سیاست > نظامی – نیمه شبی که در ایران سه شنبه را به چهارشنبه وصل می‌کرد، خبری از راه رسید که می‌توانست یکی دیگر از تنش‌های ایران و آمریکا را رقم بزند اما ماجرا به 24 ساعت نکشید که فیصله یافت.

  zz

  zz

  ماجرا البته نیمه شب اتفاق نیفتاده بود، حوالی ساعت 16 و 30 دقیقه روز سه شنبه نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در حوالی جزیره فارسی در خلیج فارس، دو شناور آمریکایی را می‌بیند که وارد حریم آبی ایران شده‌اند. نیروی دریایی شناورها را متوقف کرده و 10ملوان حاضر آن را که یکی از آنها زن بود، دستگیر می‌کند. آن‌ها در شناورهای خود سلاح‌های نیمه‌سنگین همراه داشتند، هرکدام از قایق‌های امریکایی مجهز به 3 مسلسل کالیبر 50 بودند. این دو شناور که به صورت غیرقانونی وارد آب‌های ایران در حوالی جزیره فارسی شده بودند، حدود ٢کیلومتر در آبهای کشورمان گشت زنی کردند که این اطلاعات روی دستگاه جی پی اس آنها نیز ثبت است. این خبر را پیش از همه پنتاگون اعلام کرد. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که ایران دو قایق نیروی دریایی آمریکا را توقیف کرده اما تهران گفته خدمه آنها را آزاد خواهد کرد. پیتر کوک، سخنگوی کاخ سفید هم تاکید کرده که ورود به آبهای ایران سهوی بوده است. بنابر این روایت، آمریکا از همان ابتدا نگران این نبود که این ماجرا سرآغاز تنش جدیدی باشد

  روابط عمومی‌نیروی دریایی سپا پاسداران نيز این خبر را چند ساعت بعد و در اوایل صبح چهارشنبه اعلام کرد. این نهاد نظامی ‌اطلاعیه‌ای منتشر کرد که اطلاعاتی بیش از اخبار پنتاگون داشت و شرایط را تشریح می‌کرد. بنابر این اطلاعیه؛ «دو فروند شناور رزمی ‌آمریکایی حامل 10 تفنگدار مسلح که وارد آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی‌ایران در حوالی جزیره فارسی شده بودند، توسط واحدهای شناوری رزمی ‌منطقه دوم نیروی دریایی سپاه توقیف و به جزیره فارسی منتقل شدند. ناوگروه هواپیمابر «ترومن» آمریکا در جنوب شرقی جزیره فارسی و در آب‌های بین‌المللی نزدیک محل توقیف شناور حضور داشته است. در زمان توقیف شناورهای رزمی‌آمریکایی، ناوگروه هواپیمابر «شارل دوگل» فرانسه نیز در شمال‌شرقی جزیره فارسی در آب‌های بین المللی در حال گشت‌زنی بوده است».البته در اطلاعیه سپاه حرفی از سهوی بودن حضور شناورها نبود.

  آمریکایی‌ها در آب‌های ایران چه می‌کردند؟

  اما چه شد که پای تفنگداران آمریکایی به آبهای ایران باز شد. فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی‌ایران در خبر ساعت 14 دیروز به این پرسش پاسخ داد. سردار فدوی گفت: مسافت کویت تا بحرین مسافت زیادی است و آن‌ها عنوان کردند که از کویت به بحرین می‌رفتند و ظاهرا هماهنگی مناسبی بین این شناورها و ناوبر این منطقه وجود نداشته و در حال طی کردن این منطقه بودند که البته نباید با چنین شناورهایی این مسافت را طی می‌کردند و در این بین سیستم آن‌ها نیز مشکل پیدا کرده و ارتباطشان قطع شده و این موضوع مشخص بود. شناور آمریکایی از امکانات موقعیت‌یاب از جمله جی‌پی‌اس برخوردار بوده ولی این سیستم دچار مشکل شده بود

  رایزنی‌های دیپلماتیک

  اولین رایزنی‌ها با همان خبرهای اوليه آغاز و گفته شد جان کری برای حل مشکل به ظریف تلفن زده و از او خواسته است که تفنگداران کشورش را آزاد کند. مقامات آمریکایی البته پیش از اینکه ایران رسما در این باره موضعی بگیرد، گفته بودند که  اطمینان یافته است که این ملوان‌ها بازگردانده خواهند شد  پنتاگون حتی از عبارت «ملوانان این قایق‌ها از سوی نیروی دریایی ایران نجات یافته‌اند» استفاده کرد. کری در گفت‌وگو با ظریف گفته بود که تعرض قایق‌های آمریکایی به حریم دریایی کشورمان غیرعمدی بوده و به دلیل مشکلات فنی رخ داده است.

  گفت و گوهای دو وزیر خارجه موثر افتاد و جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه درباره این تماس‌ها توضیح داد: با توجه به نزدیک شدن به روز اجرای توافق هسته‌ای برجام، تماس‌های تلفنی میان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ‌ایران و ایالات متحده آمریکا در این خصوص در جریان است که موضوع فوق العاده مزبور نیز در این تماس‌ها پیگیری و زمینه حل هر چه سریعتر آن فراهم گردید. به گفته او تماس تلفنی کری و ظریف آزادی ملوانان آمریکایی را تسریع کرد

  تردیدهای سپاه نسبت به ملوانان آمریکایی

  مقامات ارشد سپاه پاسداران در ابتدا نسبت به ملوان‌ها چندان خوش بین نبودند و به آمریکایی‌ها چک سفید امضا برای آزادی ندادند و همه چیز را منوط به بررسی‌ها بیشتر دانستند. سردار شریف، سخنگوی سپاه در این باره گفت: پس از انجام تحقیقات، اگر مشخص شود که کار آنها عمدی نبوده برخورد دیگری صورت خواهد گرفت اما اگر در تخلیه اطلاعاتی و گفت‌وگو با آنها مشخص شود که ورود آنها به منزله انجام کارهای اطلاعاتی و کارهای بی‌ربط بوده است، قطعا مسئولان مربوطه اقدامات لازم را انجام خواهند داد. سرلشگر فیروزآبادی اما از این واقعه به عنوان فرصتی برای هشدار به کنگره آمریکا بهره برد. رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت‌: امیدوارم حادثه شمال خلیج‌فارس که احتمالا آخرین اشتباه نیروهای آمریکایی در منطقه نیست درسی برای سنگ‌اندازان در کنگره آمریکا باش.

  در تماس تلفنی ظریف و فرماندهان ارشد سپاه چه گفته شد؟

  سردار عرصه دیپلماسی برای حل این مشکل چند گفت و گو با سرداران نظامی نیز ‌داشت. سردار علی فدوی پیش از ظهر دیروز در خصوص تماس‌های دیپلماتیکی که از ابتدای توقیف شناورهای آمریکایی برقرار شد، اظهار کرد: وزیر خارجه آمریکا با آقای ظریف تماس گرفته و درخواست آزادی تفنگداران را داشته است. فرمانده نیروی دریایی سپاه توضیح داد: از همان ابتدای کار نیروی دریایی سپاه با مقامات وزارت خارجه و شخص آقای ظریف در تماس بود و مشخص بود که وزیر خارجه آمریکا با آقای ظریف تماس گرفته و درخواست آزادی تفنگداران را داشته است. آقای ظریف موضع بسیار قوی و محکمی‌ را اتخاذ کرد و به همتای آمریکایی‌اش ضرورت عذرخواهی رسمی‌دولت آمریکا را متذکر شد

  ماجرا ختم به خیر شد

  حضور تفنگداران آمریکایی در ایران اما به یک روز نکشید و تنها خاطراتی که آنها از این کشور پهناور دارند، به جزیره فارسی محدود می‌شود. ظهر چهارشنبه روابط عمومی‌کل سپاه در اطلاعیه‌ای با اشاره به قطعیت غیرعمدی بودن ورود غیرقانونی و غیر مجاز شناورهای رزمی‌ آمریکایی به آب‌های ایران، از رهاسازی تفنگداران دستگیر شده خبر داد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان هم از اینکه این ماجرای ختم به خیر شده، ابراز خوش وقتی کرد. او در حساب توییتری خود نوشت: خوش وقتیم که می‌بینم گفت‌وگو و احترام، و نه تهدید و شتابزدگی، مساله ملوانان را به سرعت حل کرد؛ از این نمونه اخیر بیاموزیم

  دعوا بر سر چه بود؟

  اما این جنجال یک روزه بر سر چه بود. قایق‌هایی که وارد حریم آبی ایران شدند، چه مشخصات فنی دارند؟ بر اساس اعلام مقام‌های وزارت دفاع آمریکا شناورهای توقیف شده از نوع riverine command boat  بوده‌اند. این قایق‌های تندرو را خیلی‌ها قبلاً در فیلم‌هایی مانند «اینک آخرالزمان» دیده‌اند. نام اصلی این شناور رزمی‌Combat Boat 90 است که در نیروی دریایی آمریکا به عنوان riverine شناخته می‌شود. هر قایق CB90 قابلیت حمل ۱۸ نظامی ‌را با تجهیزات کامل دارد. این شناور با وزن ۲۰ تن در حدود 16 متر طول و 4 متر عرض دارد و امکان نصب 3 مسلسل سنگین، یک نارنجک‌انداز روی آن فراهم شده است. مشخصه اصلی این قایق سرعت بالای آن و امکان گردش سریع آن با زاویه‌ای تند و سرعت زیاد بدون واژگون شدن قایق است. این قایق در حداکثر مسافت به اندازه دو طول خود می‌تواند از حداکثر سرعت به حالت توقف کامل درآید.

  این شناور از دو موتور ساخت شرکت اسکانیا استفاده می‌کند و به همین خاطر می‌تواند سرعتی بیشتر از ۴۰ نات یا ۷۴ کیلومتر در ساعت در آبهای کم عمق داشته باشد. کنترل موتورهای این قایق طوری مانند زیر‌دریایی‌های کوچک طراحی شده که قدرت مانور بسیاری برای این قایق فراهم می‌کند

  رفتار ایران با تفنگداران آمریکایی

  یکی از دغدغه‌های اصلی افکار عمومی ‌آمریکا در رابطه با این واقعه، سلامتی تفنگداران و رفتار ایران با آنهاست. سخنگوی کاخ سفید صبح چهارشنبه به مردم آمریکا اطمینان خاطر داد که رفتار ایران با ملوانان آمریکایی محترمانه، انسانی و رضایت‌بخش است و البته که چنین بوده است. فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران درباره نحوه برخورد با تفنگداران توضیح داد: به دلیل این‌که رفتار ما با آن‌ها اسلامی ‌و بر مبنای اسلام بود؛ بنابراین آن‌ها نیز نگرانی از رفتار ما نداشتند. در حالی‌که در آرامش بودند، رفتار مناسبی با آن‌ها شد و از غذا و امکان اسکان خوبی برخوردار بودند. بچه‌های ما ترجیح دادند از جاهایی که خودشان در آن به سر می‌برند و بهتر است، برای نگهداری از این تفنگداران آمریکایی استفاده شود محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اما در این رابطه به طنز سخن گفته است. او در مطلب صفحه شخصی‌اش در شبکه اجتماعی کلوب نوشت: اگر امریکایی‌ها ایران را تروریست می‌دانستند آیا اینطور آرام در اتاق سپاه پاسداران انقلاب دراز می‌کشیدند و می‌خوابیدند؟

  این موضوع اما به طنز  رضایی محدود نمی‌شود، پنتاگون پس از آزادی ملوان‌ها اعلام کرد که آنها آسیبی ندیده اند  و اگر به فیلمی‌که ازسوی ایران از این 10 نفر در دوران بازداشت منتشر شده نگاه کنیم، اثری از اضطراب یا شرایط نامطلوب را در آن نمی‌بینیم .

  ماجرای تشکر و عذرخواهی

  پیش از آزادی تفنگداران، محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران در گفتگوي تلفني با جان کري همتاي آمريکايي خود خواستار عذرخواهي رسمي آمريکا براي نقض حاکميت ملي ايران شده بود و سردار فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران پس از آزادی ملوان‌ها گفت که آنها عذر خواهی کردند  سپس جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: مایلم تشکر خود را از مقامات ایرانی به‌دلیل همکاری آنها در حل سریع این موضوع [آزادی ملوانان آمریکایی] ابراز دارم  در این بین اما معاون رییس‌جمهور آمریکا روایت متفاوتی داشت. جو بایدن تاکید کرد: نه ایرانی‌ها خواستند ما عذرخواهی کنیم و نه ما معذرت‌خواهی کردیم.

  بهره برداری انتخاباتی ترامپ

  اگرچه سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده بود باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا در رابطه با این رخداد با اعضای کنگره در تماس خواهد بود و تاکید کرده بود مشکلی پیش نمی‌آید اما شرایط پیش آمده موقعیتی پیش آورد که نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بهره برداری انتخاباتی کند. ترامپ منتظر نماند که دیپلماسی جواب دهد و در همان ساعات اول گفت: این مساله نشانگر آن است که ایرانی‌ها دوست ندارند به رهبران آمریکا احترام بگذارند

  gps1

  مطالب مرتبط :

  جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار

  مدیر رَسته فناوری اطلاعات «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال» پایدار وزارت کار از راه‌اندازی اولین بنیاد کارآفرینی توسعه فناوری‌های نوین در حوزه بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء خبر داد. محمدعبده ابطحی در گفتگو با خبرهدف، با اشاره راه اندازی بنیاد ملی توسعه فناوری در حوزه‌های بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در کشور تا پایان هفته جاری گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشارکت سازمان صنعتی ... مطلب کامل

  چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟

  قانون سلیقه‌ای اجرا می‌شود؛ چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟رئیس کمیسیون دانش بنیان اتاق تعاون ایران با اشاره به قوانین دست و پاگیر کسب و کار گفت: سازمان مالیاتی با احیای پرونده های۵ سال گذشته،شرکت‌ها را درگیر کرده و در مواقعی ترمز ادامه فعالیت است. مطلب کامل

  آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار

  یک مقام مسئول از جلسه فوق‌العاده عصر امروز ستاد تنظیم بازار برای کنترل بازار خبر داد و گفت:با توجه به فراوانی کالا و وضعیت مناسب ذخایر استراتژیک، هرگونه افزایش قیمت کالا در بازار ممنوع است. مطلب کامل

  ۲۳ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  تهدید به اخراج کارکنان فروش بلیت مترو برای تراکنش پایین پوز

  تهدید به اخراج کارکنان فروش بلیت مترو برای تراکنش پایین پوز/قید مدرک «دیپلم»در قرارداد تمام متصدیان.پیمانکار باجه های فروش بلیت مترو، ضمن اجبار کارکنان به ترغیب مسافران برای شارژ بلیت از طریق دستگاه‌های پوز، آنها را به اخراج در صورت تراکنش پایین دستگاه ها تهدید می کند. مطلب کامل

  ۲۲ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  روزنامه های: هفت صبح - اعتماد - شرق - کیهان - شهروند - ایران - آرمان - همشهری - صبح نو - قانون - بهار - اطلاعات - ابتکار - وطن امروز - جام جم - مردم سالاری - آفتاب - دنیای اقتصاد - عصراقتصاد - کسب و کار - جهان صنعت مطلب کامل

  بخشی از سهام هپکو همچنان در اختیار مالک فاقد صلاحیت

  در حالی که بدلیل فقدان صلاحیت درمالک قبلی هپکو، سهام این شرکت با وکالت بلاعزل در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار گرفته امابر اساس اطلاعات«کدال»مالک اولیه همچنان بخشی از سهام را در اختیار دارد. مطلب کامل

  ۲۱ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  قیرهای تقلبی چگونه وارد پروژه‌های راهسازی شد؟

  سودهای میلیاردی موجب شده بازار تولید قیرهای تقلبی همچنان گرم باشد و اگرچه ورود این ماده اولیه به پروژه‌های عمرانی محدود شده اما عرضه به بازار همچنان ادامه دارد. مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  طراحی توسط : طراح وب دات کام www.taraheweb.com

  تمام حقوق مادی و معنوی برای سایت خبر هدف محفوظ است و نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

  تلفن: 850 550 33 ایمیل: info@khabarhadaf.ir

  تمام حقوق این سایت برای © 2024 خبر هدف. محفوظ است.