• انواع حساسیت پوستی در کودکان    :   آلرژی پوستی در کودکان خردسال در مقایسه با افراد دیگر رایج‌ تر است، حساسیت پوستی کودک می ‌تواند سلامت جسمی و روحی او را مختل کند. یکی ...
 • روحانی مسئولیت گرانی بنزین را بپذیرد    :   عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اینکه رئیس جمهور مسئولیت شوک بزرگ افزایش قیمت بنزین را به گردن وزارت کشور بیاندازد، قابل قبول نیست؛روحانی باید مسئولیت این اقدام را بپذیرد.
 • حذف قبوض کاغذی جریمه از اول اسفند    :   حذف قبوض کاغذی جریمه از اول اسفند/ کروکی‌ها الکترونیکی می‌شوند.رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بنا این است تا اواخر بهمن ۸ هزار دست افزار دیگر به دست‌افزار موجود در راهور اضافه کنیم و داستان قبض کاغذی کلاً تمام شود و پلیس یکدست با دست‌افزار جریمه کند.
 • جزئیات آمار حوادث شغلی    :   جزئیات آمار حوادث شغلی/۴۴ درصد حوادث در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ ساله.جدیدترین آمار حوادث ناشی از کار نشان می‌دهد ۴۴.۳ درصد از حوادث کار مربوط به گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ ساله قرار دارند. همچنین ۷۱ درصد حوادث در ساعات صبح رخ می‌دهد.
 • در صورت امکان سهمیه بنزین به ۱۰۰ لیتر افزایش یابد    :   رئیس کمیسیون آموزش مجلس از رئیس‌جمهوری خواستار تثبیت قیمت‌ها شد و گفت: اگر امکان دارد سهمیه بنزین به ۹۰ تا ۱۰۰ لیتر افزایش یابد تا مردم دچار مشکل نشوند.
 • اینترنت در آینده نزدیک وصل می‌شود    :   اینترنت در آینده نزدیک وصل می‌شود/ با اغتشاشگران برخورد جدی شود. رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: اگر آرامش همین گونه باشد در آینده خیلی نزدیک اینترنت وصل می‌شود.
 • ماجراهای فیلتر تلگرام به کجا می‌کشد؟

  تقدیمی هدف:

  واقعیت‌های موجود یک دنیای مجازی در ایران

  ماجراهای فیلتر تلگرام به کجا می‌کشد؟ واقعیت‌های موجود یک دنیای مجازی در ایران

  فرهنگ > رسانه – همه راه‌ها در حوزه فیلترینگ به تصمیم دولت و قوه مجریه ختم نمی‌شود. مجلس و مجلس نشینان و مدیران دستگاه قضا هم هرکدام در این ماجرا نقشی دارند.
  cc

  cc

  صحبت‌هایش تازگی داشت برای اولین بار بود که یک مقام رسمی کشور در تریبون رسانه ملی از فعالان شبکه‌های مجازی تقدیر و تشکر کرد. «در شبکه‌های اجتماعی چه‌کارهایی که نکردند حتی چه انتقادهای سازنده و خوبی برخی دستگاه‌ها می‌خواستند شبکه‌های اجتماعی را تعطیل کنند من با این کار مخالفم اگر مشکلی هست باید دنبال راه دیگری باشیم.»

  رییس‌جمهور در مصاحبه مطبوعاتی‌اش بعد از برجام با تشکر از شبکه‌های مجازی نشان داد که همچنان پای بند صحبت‌هایش در مورد شبکه‌های مجازی است. روحانی به‌عنوان مدیری که با برنامه‌ریزی و تحقیقات استراتژیک آشنایی کامل دارد، هنوز هم مثل روز اول از سیاست‌هایش در مورد فضای مجازی دفاع می‌کند. او بارها در سخنانش از «دنیای مجازی» به‌عنوان یکی از واقعیت‌های جهان امروز نام‌برده که شهروندانش «کاربر» نامیده می‌شوند و معنا و مفهوم ارتباط را در عصر کنونی تغییر داده‌اند.

  او در گفتگویی گفته بود: «در نظر داشته باشید که خیلی از اقدامات علیه آزادی فضای مجازی که توسط افراد و نهادهای خاص صورت می‌گیرد، مقاصد خیرخواهانه ندارد؛ یعنی خیلی هم‌دلشان به حال اخلاق عمومی یا تهدیدهای این فضاها علیه جوانان نسوخته است. مقاصد سیاسی دارد. از آزادی موجود در این فضاها می‌ترسند، دنبال محدود کردن اخبار هستند، و این محدود کردن‌ها هم جواب نمی‌دهد. کاش طرفداران فیلتر کردن توضیح می‌دادند که در محدود کردن دسترسی مردم به کدام خبر موفق بوده‌اند؟ کدام خبر مهمی در چند سال اخیر وجود داشته که فیلترینگ باعث عدم دسترسی مردم به آن شده است؟ این اقدامات حتی مانع دسترسی به سایت‌های غیراخلاقی هم نشده است. فیلترینگ گسترده جز این‌که دیوار بی‌اعتمادی میان مردم و دولت را بیشتر می‌کند و به اقتصاد ما ضربه می‌زند، خاصیت دیگری ندارد و مانع توسعه کاربری‌های مثبت اینترنت در ایران می‌شود.»

  او در جشنواره ارتباطات و فناوری ارتباطات هم نه‌تنها این دنیا را به رسمیت شناخت، بلکه از اعتماد داشتن به مردم و جوانان ایران برای حضور در این فضا به نفع کشور و حاکمیت حرف زد؛  «امروز این‌همه ما جوان، دختران و پسران تحصیل‌کرده و دانشگاه دیده داریم. دختران پسرانی که علاقه‌مند به کشورند و فضای بزرگی در اختیار آن‌هاست تا بتوانند از هویت ایرانی و اسلامی دفاع کنند. چرا این‌همه در تزلزل هستیم؟ چرا به جوانان خود اعتماد نمی‌کنیم؟ در یک‌زمانی فکر می‌کردیم اگر ویدئو وارد کشور شود ایمان جوانانمان پر می‌زند. سال‌های اول انقلاب دغدغه‌ام ا این بود که مبادا یک دستگاه ویدئو وارد کشور شود؛ چراکه اگر وارد شود و با سیمی به تلویزیون وصل شود دیگر چگونه ایمان را نگهداریم و هویت را حفظ کنیم دیدیم که ویدئو آمد و فراگیر شد و در ایمان جوانان ما نه‌تنها اثری نداشت، بلکه حضور جوانانمان در مساجد، محافل، دعا و توسل و حتی در مظاهر انقلابی و راهپیمایی‌های انقلابی بیشتر شد، به جبهه رفتند و از کشور دفاع کردند و افتخارآفرین بودند.»

  در کنار این موضوع اعضای هیات دولت (چه مرد و چه زن) هم در فضای مجازی و شبکه‌های ارتباطی حضور دارند، بارها ثابت کرده‌اند که راه و رسم استفاده از این شبکه‌ها را خوب بلدند.

  هنوز فراموش نکردیم که در زمان مذاکرات نفس‌گیر و سخت ایران و 1+5 بارها دیپلمات‌های ایرانی با استفاده از ظرفیت همین فضا توانستند رقبای خود را از میدان به در کنند. از انتشار صحبت‌های انگلیسی جواد ظریف (که در آن جامعه جهانی را خطاب قرار داده بود) بر روی یوتیوب گرفته تا زمانی که وزیر امور خارجه کشورمان پیش از کنفرانس مطبوعاتی جان کری با یک توئیت کوتاه و تأکید بر این‌که زمان مسابقه اسب‌ها را عوض نمی‌کنند، بازی جان کری و تیم آمریکا را به هم زد و افکار عمومی جهان و رسانه‌های غربی را همراه خود ساخت.

  بااین‌حال اما همه راه‌ها در حوزه فیلترینگ به تصمیم دولت و قوه مجریه ختم نمی‌شود. مجلس و مجلس نشینان و مدیران دستگاه قضا هم هرکدام در این ماجرا نقشی دارند که گاه با توجه به قوانین موجود در ایران بسیار پررنگ‌تر از دولت است.

  قانون‌گرایی یا قانون‌گریزی

  دولت یازدهم که رئیسش با آرای مردم در رأس هرم تصمیم‌گیری و اجرای سیاست‌ها نشسته، چه در دوران مبارزات انتخاباتی و چه پس‌ازآن همیشه از عمل به قانون و قانون‌گرایی سخن گفته و به آن عمل کرده است.

  «غیر از قانون‌گرایی راهی پیش پای ما نیست بدانید فرار از قانون اگر منفعت موقتی داشته باشد دارای ضررهای بسیاری است باید در برابر قانون سر تسلیم فرود بیاوریم» این نمونه‌ای از صحبت رییس‌جمهور در اولین همایش استانداران دولت بود.

  و یا صحبت‌های رییس‌جمهور در همایش هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت «وقتی می‌گوییم به قانون اساسی پایبند هستیم، ما نمی‌توانیم کاری به مجلس و قوه قضاییه نداشته باشیم.»

  یکی از دلایل رأی آوردن این گفتمان در انتخابات سال 92 هم‌ریشه در رفتار دولت نهم و دهم داشت که قانون برایش خطوطی نوشته‌شده روی کاغذ بود و نه دستورالعملی برای اجرا. قانون‌گریزی دولت نهم و دهم آن‌چنان بلایی بر سر کشور آورد که هم مردم و هم‌طیف معتدل سیاستمداران ایرانی به این نتیجه رسیدند که عمل به قانون (ولو قانون بد) بهتر از زیر پا گذاشتن قانون و نادیده گرفتن آن است. سیاستمداران ایرانی که به‌اعتدال در رفتار و گفتار شهره بودند، البته بر این نکته هم تأکید داشتند که قانون بد را با استفاده از مکانیسم‌هایی که در جمهوری اسلامی پیش‌بینی‌شده می‌توان تغییر داد. شرط لازم برای این تغییر اما همراهی قوه‌ی مقننه است. قوه‌ای که باز طبق قانون اساسی ایران وظیفه قانون‌گذاری را به عهده دارد.

  در ماجرای فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی یا محدود کردن دسترسی به فضای مجازی، مجلس فعلی نشان داده که چندان همسو با دولت و رئیس آن نیست.

  هرچه دولت بر استفاده از این ظرفیت به‌عنوان یک سرمایه‌ی قابل مدیریت تأکید، می‌کند، تأثیری بر رفتار و گفتار بهارستان نشانان ندارد. آن‌ها که در ماجرای برجام ثابت کرده‌اند، مخالف هرگونه اقدام مثبتی از سوی دولت هستند، در این ماجرا هم بدشان نمی‌آید که دولت را زمین‌گیر کنند. تا اسفندماه سال جاری این مجلس با این ترکیب در مصدر امور است و راه ایجاد تغییر و تحول در این قوه هم از صندوق‌هایی رأی می‌گذرد.

  حالا اگر در این شرایط کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه که سکان هدایتش در دست قوه قضائیه است، حکم به فیلتر شدن شبکه یا سایتی بدهد، آیا دولت می‌تواند قانون «لازم‌الاجرا» را اجرا نکند و حکم قوه قضائیه را نادیده بگیرد؟ پاسخ این پرسش با هر گرایشی که به آن فکر کنیم منفی است. دولت در این شرایط اگر مخالف باشد چه می‌تواند بکند؟ در صورت بروز هرگونه اختلافی مرجع رسیدگی شورای عالی فضای مجازی است، شورای که متشکل از 14 شخصیت حقوقی شامل:

  رییس‌جمهوری (رییس شورای عالی فضای مجازی): حسن روحانی

  رئیس مجلس شورای اسلامی: علی لاریجانی

  رییس قوه قضاییه: صادق آملی لاریجانی

  رییس سازمان صداوسیما: محمد سرافراز

  دبیر شورا و رئیس مرکز ملی فضای مجازی: محمدحسن انتظاری

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: محمود واعظی

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: علی جنتی

  وزیر علوم و تحقیقات و فناوری: محمد فرهادی

  وزیر اطلاعات: سید محمود علوی

  رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی: احمد سالک

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: سید مهدی خاموشی

  فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: سرلشکر محمدعلی جعفری

  فرمانده ناجا: سرتیپ حسین اشتری

  دادستان کل کشور: سید ابراهیم رئیسی و 8 شخصیت حقیقی شامل: حمید شهریاری، سید جواد مظلومی، مسعود ابوطالبی، کامیار ثقفی،رسول جلیلی، عزت‌الله ضرغامی، علی‌رضا شاه‌میرزایی، مهدی اخوان بهابادی است.

  اگرچه که رییس‌جمهور در اولین جلسه این شورا به‌صراحت اعلام کرد که «هدف شورا این است که مردم از امکانات فضای مجازی راحت‌تر و سالم‌تر استفاده کنند، ضمن آنکه نگرانی‌ها در خصوص حفظ ارزش‌ها نیز دغدغه همه ماست.» اما  بازهم باید در نظر گرفت که رییس‌جمهور باوجود ریاست شورا، در آن تنها یک رأی دارد و در بهترین حالت 5 رأی از 19 رأی سهم کل هیات دولت است. مگر آن‌که قوانین تغییر کند و در فرایند فیلترینگ و این کمیته نگاه دولت به‌عنوان متولی و اجرا کننده، حداکثری شود.

  کدام فیلتر بهتر است؟

  دفاع دولت از شبکه‌های مجازی و نرم‌افزارهای ارتباطی مثل تلگرام البته به‌صورت صفر و صدی نیست. دولتمردان ایرانی هم منتقد جدی برخی از محتواهایی هستند که در این فضاها به اشتراک گذاشته می‌شود. بااین‌حال آن‌ها رویکردهای عقلانی‌تری را برای مقابله با این وضعیت پیشنهاد می‌دهند و به دنبال راهی هستند تا بتوانند به شکل بهتری از تولید محتوای مفید حمایت کنند و راه انتشار محتوای غیراخلاقی را مسدود نمایند.

  رجوع به قوانین بین‌المللی موجود در این فضاها و آئین‌نامه‌های شرکت‌های مؤسس چنین شبکه‌هایی یکی از این راهکارهاست. به‌عنوان‌مثال در مورد همین تلگرام طبق قوانین موجود (که برخی از کاربران ناخوانده با آن موافقت می‌کنند تا از خدمات این نرم‌افزار بهره ببرند) انتشار هرگونه محتوای پورنو (فیلم، عکس و متن) در این فضا و در قالب گروه‌ها یا کانال‌های ارتباطی ممنوع است. آگاهی از این مساله و اعلام چنین مواردی به شرکت تلگرام باعث حذف چنین کانال‌هایی می‌شود.

  حالا همین مساله را مقایسه کنید با فیلتر صرف این شبکه، وقتی دولتی این شبکه را فیلتر کند، کاربران به‌راحتی می‌توانند با استفاده از فیلترشکن سد موجود را دور بزنند و باز از همان محتوا استفاده کنند، اما اگر از سرچشمه جلو انتشار این نوع محتواها گرفته شود، مشخص است که از هیچ راهی نمی‌شود به آن دسترسی پیدا کرد.

  راه سخت تدبیر

  حالا معلوم نیست که تلگرام بالاخره در ایران فیلتر می‌شود یا نمی‌شود؟ اما این نکته مسلم است که دولت تدبیر و امید به دنبال ایجاد زمینه‌هایی است که از حقوق شهروندان چه در فضای مجازی و چه در فضای واقعی حراست شود. این حراست و نگهبانی البته نیاز به قانون دارد و قانون هم قانون‌گذارانی را می‌خواهد که با چنین نگاه‌هایی آشنا باشند و دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را تنها با عینک بدبینی رصد نکنند.

  تلگرام اگر فیلتر شود، شاید خیلی‌ها دولت را به ضعف در مقابل نهادهای دیگر متهم کنند، اما اگر خوب به سیگنال‌هایی که از پاستور مخابره می‌شود، دقت کنیم درمی‌یابیم، این دولت همان‌طور که پرونده هسته‌ای ایران را از مسیر سنگلاخ و صعب‌العبوری گذراند و به نتیجه رساند، در این حوزه هم به زمان و برنامه‌های بلندمدت برای حل اساسی مسائل بیشتر توجه دارد تا نسخه‌های فوری و غیر کارشناسی.

  gps1

  مطالب مرتبط :

  جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار

  مدیر رَسته فناوری اطلاعات «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال» پایدار وزارت کار از راه‌اندازی اولین بنیاد کارآفرینی توسعه فناوری‌های نوین در حوزه بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء خبر داد. محمدعبده ابطحی در گفتگو با خبرهدف، با اشاره راه اندازی بنیاد ملی توسعه فناوری در حوزه‌های بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در کشور تا پایان هفته جاری گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشارکت سازمان صنعتی ... مطلب کامل

  چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟

  قانون سلیقه‌ای اجرا می‌شود؛ چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟رئیس کمیسیون دانش بنیان اتاق تعاون ایران با اشاره به قوانین دست و پاگیر کسب و کار گفت: سازمان مالیاتی با احیای پرونده های۵ سال گذشته،شرکت‌ها را درگیر کرده و در مواقعی ترمز ادامه فعالیت است. مطلب کامل

  آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار

  یک مقام مسئول از جلسه فوق‌العاده عصر امروز ستاد تنظیم بازار برای کنترل بازار خبر داد و گفت:با توجه به فراوانی کالا و وضعیت مناسب ذخایر استراتژیک، هرگونه افزایش قیمت کالا در بازار ممنوع است. مطلب کامل

  ۲۳ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  تهدید به اخراج کارکنان فروش بلیت مترو برای تراکنش پایین پوز

  تهدید به اخراج کارکنان فروش بلیت مترو برای تراکنش پایین پوز/قید مدرک «دیپلم»در قرارداد تمام متصدیان.پیمانکار باجه های فروش بلیت مترو، ضمن اجبار کارکنان به ترغیب مسافران برای شارژ بلیت از طریق دستگاه‌های پوز، آنها را به اخراج در صورت تراکنش پایین دستگاه ها تهدید می کند. مطلب کامل

  ۲۲ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  روزنامه های: هفت صبح - اعتماد - شرق - کیهان - شهروند - ایران - آرمان - همشهری - صبح نو - قانون - بهار - اطلاعات - ابتکار - وطن امروز - جام جم - مردم سالاری - آفتاب - دنیای اقتصاد - عصراقتصاد - کسب و کار - جهان صنعت مطلب کامل

  بخشی از سهام هپکو همچنان در اختیار مالک فاقد صلاحیت

  در حالی که بدلیل فقدان صلاحیت درمالک قبلی هپکو، سهام این شرکت با وکالت بلاعزل در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار گرفته امابر اساس اطلاعات«کدال»مالک اولیه همچنان بخشی از سهام را در اختیار دارد. مطلب کامل

  ۲۱ آبان ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  قیرهای تقلبی چگونه وارد پروژه‌های راهسازی شد؟

  سودهای میلیاردی موجب شده بازار تولید قیرهای تقلبی همچنان گرم باشد و اگرچه ورود این ماده اولیه به پروژه‌های عمرانی محدود شده اما عرضه به بازار همچنان ادامه دارد. مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  طراحی توسط : طراح وب دات کام www.taraheweb.com

  تمام حقوق مادی و معنوی برای سایت خبر هدف محفوظ است و نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

  تلفن: 850 550 33 ایمیل: info@khabarhadaf.ir

  تمام حقوق این سایت برای © 2024 خبر هدف. محفوظ است.